Jak uniknąć strat ciepła w domu?

Jak uniknąć strat ciepła w nowocześnie i funkcjonalnie urządzonym domu?

Każdy zadaje sobie pytanie, jak uniknąć strat ciepła w domu, jest to o tyle łatwiejsze, kiedy korzystamy z nowocześnie i funkcjonalnie urządzonego domu. Podstawowym sposobem na uniknięcie straty ciepła wytworzonego w czasie ogrzewania domu jest wykonanie jego dobrego ocieplenia.
Dobre ocieplenie domu oznacza wykonanie ocieplenia jego fundamentów za sprawą odpowiednich materiałów, a następnie ocieplenie wszystkich ścian budynku przy wykorzystaniu styropianu i innych stosowanych w tym celu materiałów. Muszą one wszystkie bardzo dokładnie przylegać do ścian i zostać dodatkowo zabezpieczone, aby mogły bez zarzutu spełniać swoje funkcje. Konieczne jest także wykonanie ocieplenia dachu dzięki odpowiednio grubym dachówkom i panelom, a także styropianowi, wełnie i piankom. Wykonanie skutecznego ocieplenia jest już połową sukcesu w działaniach mających na celu ocieplenie domu.

dom
Dodatkowo powinno się wykonywać ogrzewanie podłogowe, które ociepla budynek od podłóg i dodatkowo izoluje przed napływem zimnego powietrza. Nie wolno również zapominać o potrzebie wykonania szczelnej i odpowiedniej izolacji przeciwwodnej lub przeciw zawilgoceniom. Wiadomo, bowiem, że przez nieszczelną tego typu izolację tracimy z domu bardzo dużo ciepła, a dodatkowo na murach powstaje grzyb, pleśń i wykwity solne. Taki budynek dużo szybciej niszczeje i po jakimś czasie prawie wcale nie jesteśmy w stanie go ogrzać.

W udzieleniu sobie odpowiedzi na pytanie, jak uniknąć strat ciepła w domu pomagają nam także producenci okien i drzwi, a także żaluzji okiennych. Obecnie w sprzedaży są dostępne szczelne, grube okna, które nie przepuszczają do domu zimnego powietrza i sprawiają, że ciepło wytworzone w domu w czasie jego ogrzewania bardzo dobrze się utrzymuje. W razie, gdybyśmy posiadali jeszcze starsze okna, zawsze możemy uszczelnić je przy pomocy powszechnie dostępnych, różnej grubości uszczelek. Dodatkowo w utrzymaniu ciepła w domu pomagają nam żaluzje, zwłaszcza drewniane, które stanowią dodatkowy element izolacyjny przeciw napływowi zimnego powietrza, a także pomagają utrzymać w domu odpowiednio wysoką temperaturę w okresie zimowym.

Sprawdź więcej na stronie Biura Projektowego Archipelag.