Jak wybrać typ fundamentu?

Każdy, kto przystępuje do budowy własnego domu musi sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie jaki ten dom ma być, aby móc po kolei planować poszczególne etapy jego konstruowania. To bardzo ważne, ponieważ tylko dzięki temu możliwe będzie odpowiednie opracowanie harmonogramu robót a co za tym idzie możliwe będzie także ustalenie odpowiedniego harmonogramu finansowego, na którym będzie opierało się całe przedsięwzięcie. Jak wiadomo podstawą budowy każdego domu jest wybór odpowiednich fundamentów, które będą podtrzymywały całą konstrukcję i ochronią ją przed różnymi następstwami złych warunków atmosferycznych oraz z ruchami górotworu. Dlatego tak ważne jest nie tylko to gdzie się buduje, ale także jakich materiałów się do tego używa, ponieważ to później stanowi o jego odporności na wszelkie ujemne warunki oraz o bezpieczeństwie stosowania danej konstrukcji.

projekt domu
Warto w tym miejscu także dodać, że nie każdy fundament będzie odpowiedni dla wszystkich warunków, ponieważ inaczej fundament będzie wznoszony dla konstrukcji położonej na skale a inaczej dla konstrukcji, gdzie ziemia przepełniona jest piaskiem. Do głównych fundamentów należą przede wszystkim fundamenty betonowe oraz żelbetonowe i są najczęściej używane w wielu konstrukcjach na całym świecie. Zapewniają nie tylko dużą wytrzymałość, ale także łatwość ich stawiania oraz ewentualnej rozbiórki i zabezpieczenia budynku przed wilgocią. Oczywiście później można wyliczyć także kilkanaście różnych rodzajów fundamentów, które mają bardzo różne zastosowanie i pokategoryzowane zostały przez sposób ich konstruowania. Są bowiem fundamenty tworzone pośrednio oraz bezpośrednio, wszystko zależne od tego jak mają być przenoszone naprężenia, które wytwarza w trybie ciągłym grunt.

domek w górach

Autor: ecodallaluna
Źródło: http://www.flickr.com
W budownictwie jednorodzinnym najpopularniejszym rodzajem fundamentu jest tak zwana płyta, która znajdzie swoje zastosowanie w większości przypadków. Innym przykładem może być daleka Syberia, gdzie grunt jest tak zmrożony, że domy muszą być postawione na palach. Budowę fundamentu warto dobrze przemyśleć, ponieważ to one przez całe życie będą podstawą naszego bezpieczeństwa i dobrego życia w danym domu.