Projekty domów tradycyjnych – ciągle popularne

Domy tradycyjne powracają do łask.

Budowanie domów w stylu tradycyjnym stało się coraz bardziej popularne w ciągu ostatnich lat. Nowocześni klienci wyraźnie zaczynają odchodzić od nowoczesnych stylów architektonicznych na rzecz sprawdzonych, niekiedy bardziej apelujących estetycznie tradycyjnych rozwiązań. Dlaczego tak się dzieje? Styl nowoczesny, czy tez współczesny przemija. To, co obecnie jest popularne za 5, 10 lat może z powodzeniem stać się symbolem kiczu oraz złego smaku. A dom jest miejscem na lata, nie na chwilę. Inwestowanie w domy, które skutecznie wiążą w sobie tradycyjny styl oraz wszelkie benefity płynące z nowoczesnych możliwości architektonicznych jest bezpiecznym wyjściem (zarówno w krótko jak i długofalowym rozrachunku).

Niezaprzeczalnym jest też zwyczajnie fakt, że domy tradycyjny zwyczajnie potrafią wyglądać lepiej niż architektoniczne „potworki” (których widzi się pełno) naszpikowane stalą oraz oknami. Familiaryzm tradycji połączony z nowoczesnością to swoisty „złoty środek”, do którego w życiu dąży coraz więcej osób. Dom musi stanowić wyraz wnętrza samego właściciela. Aranżacja obszaru przylegającego do tradycyjnego budynku (jak i wnętrza samej budowli) prezentuje sobą znacznie więcej możliwości niż w przypadku stylów nowoczesnych.

Tradycyjne budownictwo

Autor: Röben
Źródło: Röben
Dlaczego?
Nowoczesne style w elewacjach budynków wiążą się ściśle z ich wystrojem wewnętrznym. Dekorum jest tu często nierozerwalne. Zbyt duże odejście od przyjętej konwencji zewnętrznej podczas aranżacji wnętrz pomieszczeń powoduje negatywne kontrasty oraz ogólny zły odbiór całości. W efekcie dom przestaje być miejscem odpoczynku, a stanowi przestrzeń gdzie człowiek zwyczajnie się męczy.

Styl tradycyjny w polskich realiach wzorowany jest na projektach dawnych domów dworkowych, których walory artystyczne są uniwersalne i ponadczasowe. Tego samego nie mogą o sobie powiedzieć style nowoczesne. Relacja jest tutaj następująca to nowoczesność czerpie z tradycji, a nie odwrotnie. Na rynku funkcjonuje wiele profesjonalnych firm zajmujących się wznoszeniem domów utrzymanych w stylu tradycyjnych. Godne polecenia miejsce to Oferty są wyjątkowo zróżnicowane i stanowią doskonały punkt wyjścia dla lepszego dookreślania swojej indywidualnej, wymarzonej wizji sielskiego domu w zabieganej nowoczesnej rzeczywistości.