Wady i zalety kominków gazowych

Wady i zalety kominków gazowych montowanych we wnętrzach pokoi

Obecnie dużą popularnością cieszą się kominki montowane w pokojach mieszkalnych. Nowoczesne kominki nie tylko przydają się na romantyczny wieczór i nadają pokojowi dodatkowego, niepowtarzalnego uroku, ale też mogą skutecznie ocieplać pomieszczenie. Produkowane są kominki gazowe, klasyczne kominki drewniane, a także elektryczne. Najbardziej tradycyjne są kominki ogrzewane drewnem, do których trzeba stale podkładać, ale takie drewno pali się w specyficzny sposób i nadaje pomieszczeniu charakterystyczny zapach. Obecnie kominki produkowane są w różnych kształtach i wielkościach, mogą zajmować nawet całą powierzchnię jednej ze ścian.

kominek
Natomiast kominki elektryczne działają w automatyczny sposób i nie trzeba przejmować się tym, czy drewno podłożone do kominka nie wypali się zbyt szybko. Kominki gazowe wydają się być z tego grona najbardziej problematyczne, a przynajmniej takie mamy często wrażenie. Można mieć obawy, że gaz zacznie się ulatniać z takiego kominka, a w końcu może doprowadzić do wybuchu lub zatrucia mieszkańców domu. Zapalonym kominkom gazowym nie towarzyszy specyficzny zapach, jak w przypadku kominków drewnianych. Po prostu wydzielają one ciepło.

Jednak kominki gazowe posiadają też pewne zalety. Przede wszystkim nie trzeba do nich stale dokładać drewna, co sprawdza się zwłaszcza, jeżeli wieczorami jesteśmy bardziej zajęci przyjemną rozmową lub jakąś pracą naukową i nie mielibyśmy czasu na to, żeby pamiętać o dokładaniu drewna do kominka. Dodatkowo można kupować imitacje drewna i wkładać co jakiś czas do kominka, a w ten sposób dodawać jemu pewnego uroku. W sprzedaży dostępne są przeróżne środki zapachowe, które również mogą zastępować zapach palącego się drewna. Nie musimy też martwić się o to, że kominek drewniany posiadający nieszczelne ujście zacznie się kurzyć i narobi nam w pokoju problemów. Po zakończonym procesie palenia kominka gazowego nie trzeba sprzątać i usuwać z niego resztek drewna. Taką samą zaletę posiadają kominki elektryczne. W obecnych czasach po prostu każdy może wybrać dla siebie odpowiedni kominek, dostosowany do swoich potrzeb.

Pomysłów na ciekawe projekty domów szukaj na stronie Archipelag.