Wiata garażowa czy garaż z zabudowie domu?

Decydując się na budowę domu zawsze powstaje dylemat czy dodatkowo budować dom z garażem. Takie rozwiązanie ma wiele plusów ale i posiada swoje minusy. Głównymi plusami takiego rozwiązania jest to, iż temperatura w garaży jest wtedy zdecydowanie wyższa niż w w garażu z blachy czy wiacie garażowej. Jest to szczególnie ważne, gdy posiada się auta z silnikiem diesla oraz jeżeli nie lubi się skrobać szyb w chwili, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej zera.

Dodatkowo w przypadku, gdy ma się garaż wbudowany w strukturę domu, po wyjściu z auta można bezpośrednio wejść do domu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Dodatkowo w takim garażu można wygospodarować troszkę miejsca na spiżarnie, na gadżety ogrodowe czy dziecięce zabawki. Dodatkowo w takim garażu można urządzić sobie kącik majsterkowicza, gdzie każdy Pan domu będzie mógł w wolnych chwilach coś naprawić czy trzymać swoje klucze do samochodu. Minusem takiego rozwiązania jest jednak to, iż zabiera on miejsce z całkowitej powierzchni użytkowej budynku.

wiata garażowa

Autor: Icopal S.A.

W przypadku, gdy zastąpi się garaż pomieszczeniem użytkowym w to miejsce można jeszcze wybudować dwa mniejsze pokoje. Co ważne i warto również o tym napisać: garaż w zabudowie domu jest dość drogą inwestycją. Jego koszt to około trzydzieści, czterdzieści tysięcy, które można przeznaczyć na wykończenie nowo zbudowanego domu. A za tak duże pieniądze można wykończyć kilka pomieszczeń w domu. Alternatywą może w tym przypadku okazać się wiata garażowa lub garaż blaszany, który można postawić obok domu lub w całkiem innym miejscu.

Wiata garażowa czy garaż blaszany to zdecydowanie mniejsze koszta, gdyż taki dom dla samochodu to koszt od dwóch do pięciu tysięcy złotych. Jednak to rozwiązanie ma również swoje minusy. W wiacie garażowej nie ma możliwości przetrzymywania żadnego innego sprzętu, gdyż taka wiata nie jest osłonięta i nie posiada ścian bocznych. Natomiast garaż metalowy jest już osłonięty z każdej strony ścianami, jednak nie ma w nim za wiele miejsca na trzymanie dużej ilości sprzętu. Dodatkowo blaszane ściany nie są tak trwałe jak murowane ściany garażu wbudowanego w strukturę domu.