Zalety pompy ciepła montowanej w domu

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne jako element energooszczędnego domu. Działają one bowiem na tej zasadzie, że w zimie potrafią zamieniać zimne powietrze znajdujące się na zewnątrz domu w ciepło, które dodatkowo ociepla budynek. Natomiast w lecie działają podobnie jak klimatyzacja i pozwalają utrzymać w domu niższą temperaturę od tej, jaka panuje na dworze.

pompy ciepła

Autor: EnergieAgentur.NRW
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego wydaje się, że w polskich warunkach takie pompy ciepła mogą sprawdzać się lepiej niż samo ogrzewanie domu energią słoneczną. Oprócz zamontowanej pompy ciepła istnieją również inne sposoby pozwalające na zatrzymanie ciepła w domu. Jednym z nich jest montaż odpowiednich drzwi wejściowych, które są nieco grubsze i dodatkowo posiadają izolujący styropian znajdujący się za obiciem drzwi. Styropian jest również bardzo dobrym środkiem izolacyjnym dla murów budynku. Natomiast wełna sprawdza się jako materiał izolacyjny umieszczany na dachu. Dzięki wszystkim tym elementom izolacji wykonanym w jednym domu ciepło w nim wytwarzane w okresie zimowym nie będzie z niego uciekało przez nieszczelne drzwi czy wyziębione poddasze.

Pompy ciepła, chociaż są w stanie wytwarzać ciepło, to jednak same z siebie nie będą w stanie ogrzać całego domu. Dlatego, niezależnie od zamontowanej w domu pompy ciepła, musi on posiadać normalne ogrzewanie. Bardzo dobrą rolę w nowoczesnym ogrzewaniu odgrywają cienkie kaloryfery, które potrafią dłużej pozostawać ciepłe nawet po tym, jak piec centralnego ogrzewania przestanie już ogrzewać budynek. Nowoczesne domy nie mogą się obyć również bez ogrzewania podłogowego, które ociepla budynek od podłóg i również jest w stanie na dłużej pozostawać ciepłe, a do tego bardzo szybko zaczyna działać. Dobrym dopełnieniem wszystkich tych metod docieplania budynku są żaluzje antywłamaniowe, które izolują okna przed zimnym powietrzem. Jednocześnie, w okresie letnim, potrafią one ochładzać domowe pomieszczenia i sprawiać, że robi się w nich bardzo przyjemnie. Wówczas pompy ciepła stanowią bardzo dobre uzupełnienie dla działania domowej klimatyzacji.